Az Parça Çok Görünüm: 5 Adımda Kapsül Dolap

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Daha az satın al, daha çok giy ve kaliteli olanı bul: Az parça ile çok fazla görünümün ana kaynağı olan kapsül dolap kavramının üç temel anahtarı. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu kavram, insanları dolaplarını oluştururken düşünmeye, bilinçlenmeye ve daha az tüketmeye yönlendiriyor. Kapsül dolabı kendi hayatlarına uyarlamak isteyenler gerçekten neye ihtiyaçları olduklarını ve neyi giymeyi sevdiklerini keşfediyor. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”17375″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1613934383811{margin-bottom: 10px !important;}”]

5 Adımda Kapsül Dolap

1-Kendi kapsül dolabını oluşturmanın  doğru ya da yanlış yolu yok.

Kapsül dolap konusunda birçok farklı yöntem görebilirsin. (333 projesi, 10×10 challange vb.) Ama bu yöntemler kafanı karıştırmasın. Kapsül dolabın asıl hedefini anladıktan sonra bunu kendi hayatına uyarlayabilirsin. Herkesin tarzı ve ihtiyaçları farklı, bu yüzden belli kurallar yok kendi ihtiyaçlarına ve tarzına göre bir dolap oluşturabilirsin. 

İlk adım için için tavsiyeler: 

Öncelikle tüm kıyafetlerini gözden geçirerek işe başlayabilirsin. Kıyafetleri ‘eskimiş olanlar/artık giymediklerim/bedeni uymayanlar/rengini sevmediklerim/bağışlamak istediklerim/satmak istediklerim/benimle kalanlar’ olarak kategorilere ayırabilirsin. Böylece ayrıştırman ve elemen çok daha kolay olacak. 

Seninle kalmasını istediğin parçaları  sezonlara ayırabilirsin, kış/bahar/yaz gibi. Daha sonra da kendi içinde üstler/altlar/ayakkabılar/dış giyim/çanta şeklinde sınıflandırabilirsin. Kombinleri gözünde canlandırmana yardımcı olabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1613934423498{margin-bottom: 10px !important;}”]2-Kapsül dolap kişisel tarzla ilgili.

Kapsül dolabın kuralları olmadığından ve kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğinden bahsetmiştik. Yaşam tarzımıza göre tarzımız ve ihtiyaçlarımız da değişiyor, bir başkasına 20 parça  yetebilirken, senin 40 parçaya  ihtiyacın olabilir. Sayıların bir önemi yok, önemli olan ihtiyaçları karşılayan ve hayatına uyan verimli bir dolap elde edebilmek.  

3-Çok yönlü kombinler.

Kapsül dolabın ana mantığı, tüm parçaların birden fazla şekilde kombinlenebilmesi ve her parçanın defalarca kullanılabilmesi. Elindeki parçaları ya da yeni alacağın parçaları da buna göre seçebilirsin. 

4-Zamansız parçalar, kaliteli seçimler, yavaş tüketim ve sürdürülebilir bir dolap.

Kapsül dolapta az parçaya ve çok görünüme vurgu olduğu kadar, parçaların kalitesine ve sürdürülebilirliğine de vurgu var. Kaliteli ve doğa dostu  bir kumaştan yapılmış senelerce giyilebilecek zamansız parçalar kapsül dolabın yıldızlarıdır. Tüketirken ihtiyacın olanı almaya yönlendirdiği için de bilinçli alışveriş yapar ve yavaş tüketirsin.

5-Kapsül dolabı oluşturmak zaman alabilir. 

Kapsül dolaba geçmek, dolaptaki her şeyden kurtulup yeni dolap için alışverişe çıkmak, yeni şeyler almak değildir. Kapsül dolap önce var olan parçalara odaklanır ve daha sonra ihtiyaçlara göre gerekenleri tamamlamaya yönlendirir. Hazırda var olan parçalarınla da kapsül dolaba sahip olabilir, eksiklerini zamanla tamamlayabilir, ihtiyacın olmayan fazlalıkları satarak ya da bağışlayarak daha çok ihtiyacın olan parçalara yer açabilirsin. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”17370″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Kapsül Dolap İle:

-İhtiyaçlarının farkında olup ihtiyaç dışı alışverişlerden uzak durarak bütçeni koruyabilirsin. 

-Kombin oluşturmak çok daha kolay hale gelebilir, daha az vaktini alır. 

-Dolabındaki düzen sayesinde kıyafetlerini ve aksesuarlarını daha verimli kullanabilirsin. 

-Kendi tarzına ve sevdiğin parçalara daha kolay odaklanabilirsin, seçenekler içinde sıkışıp kalmazsın. 

 

Diğer Okuma Önerileri:

https://bemorewithless.com/project-333/

https://www.thegoodtrade.com/features/conscious-living-101-building-an-ethical-wardrobe?rq=Capsule%20wardrobes 

https://www.turkisiminimalizm.com/post/minimalizm-101-kiyafetleri-eliyoruz 

https://sadecilik.com/kapsul-gardrop-nedir/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.