Deniz Suyu Terapisi : Bir Küçük Deniz Meselesi

deniz suyu terapisi

“Gün olur başıma kadar mavi

 Gün olur başıma kadar güneş

 Gün olur deli gibi…”

Şu ada senin bu ada benim diyerek alıp başımızı gideceğimiz yaz günlerini kim iple çekmez ki? Hele bir de kıpır kıpır, cıvıl cıvıl halleriyle bizi çağıran bir deniz varsa. Isınan sıcak havadan bunalıp kendimizi kimi zaman ılık, kimi zaman buz gibi deniz sularına bırakmak isteriz. Bazen de sadece deniz kokusunu almak niyetiyle kumsalda yürüyüşe çıkar tüm dertlerimizden arınmış hissederiz. Bizi böylesine heyecanlandıran üzerimizde meditatif etki bırakan denizin, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı şifalandırdığını fark etmemek pek mümkün değil. Peki bunun sebebini hiç düşündün mü, ya da deniz suyu terapisini hiç duydun mu?

Deniz suyu terapisi, denizin içinde barındırdığı çeşitli mineraller, iyot ve negatif iyonların insan sağlığı üzerinde iyileştirici etkisi olarak adlandırılıyor. Deniz suyunun tıbbi amaçlarla kullanılmasının bir diğer adı olan thalasso-terapi ise literatürde denizin birçok minerallerini içinde bulunduran ve ısıtılmış deniz suyu ile yapılan “yeniden canlandırma” terapisi olarak geçiyor. Bu terapi, vücudun gereksinimi olan doğal element ve mineral tuzların vücuda tekrardan kazandırılmasını sağlayarak kan dolaşımını düzenliyor

Dr Sarah Jarvis’in araştırmasına göre 19. yüzyılda İngiltere’de deniz suyu banyoları, depresyondan solunum yolu hastalıklarına kadar çeşitli rahatsızlıklar için alışılmadık bir nekahet tedavisi olarak popülerlik kazandı. Hastalara deniz kenarında vakit geçirmeleri veya sağlıklarına kavuşmaları için deniz suyuyla dolu küvetlere girmeleri söylendi. Ancak deniz suyunun tıpta kullanılmasının tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Örneğin, eski Mısırlıların deniz suyunu, ciddi yaraların ve yanıkların tedavisinde kullandığına dair kanıtlar var. 

 

deniz suyu terapisi

Fotoğraf: Andrea Piacqualido – Pexels

Bunların yanında deniz suyunun faydalarını şu şekilde açıklamakta fayda var:

  • Deniz suyu, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Denizde yüzdükten sonra, kırmızı kan hücrelerinin sayısı %5 ile %20 oranında artar. Aynı zamanda, deniz suyunda bulunan eser elementler ve mikroorganizmalarda antibakteriyel özellik vardır ve bunlar bir nevi doğal antibiyotik görevi görürler.
  • İçinde bulunan magnezyum kaygıyı azaltarak sakinleşmemize yardımcı olur. 
  • Deniz suyu, sodyum ve iyot gibi mineral tuzlar açısından zengin olduğu için, cildimizde hem antiseptik hem de yara iyileştirici etki yapar.
  • Küçük miktarlarda deniz suyunun yutulması özellikle çocuklarda kolonun boşaltılmasını kolaylaştırır, vücudu detoksifiye eder ve vücudun enerjisini yeniler.
  • Deniz suyu, uykusuzluğu önler ve depresif belirtileri azaltır. Kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olduğu ve gerginliği tedavi ettiği için plajda geçirilen bir gün, daha iyi uyumamıza yardım eder.

Öyleyse, Zülfü Livaneli’nin Gün Olur şarkısını dinleyerek deniz kenarında voltalarımızı atıp deniz suyundan şifalanacağımız nice güneşli, aydınlık ve sağlıklı günlere.

Referanslar:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *