Home Ofisim Sürdürülebilir Mi?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Hepimiz başımıza gelen iyi ya da kötü fark etmeksizin her türlü durum ve olaya zamanla alışma eğilimindeyiz. Çünkü değişimler karşısında bünyemizde oluşan stres, ancak stresin kaynağına adapte olabildiğimizde son buluyor. Aramızdan adaptasyon kası kuvvetli olanlar daha şanslı, diğerlerinin ise seçilime uğrama ihtimalleri daha yüksek. 

İçinde bulunduğumuz pandemi dönemini düşündüğümüzde kurumların da tıpkı insan organizmasında olduğu gibi, değişime en hızlı uyum sağlayanlarının hayatta kalabildiğine şahit oluyoruz. Bir anda tüm bildiklerimizi unuttuk ve dijitalizasyon, uzaktan çalışma, home office, online toplantı kavramları hayatımızın gerçekleri haline geldi. Pandemi öncesi evden çalışmanın üretkenliği düşüreceğine dair bir inanç vardı, görünen o ki bunu da yanlış biliyormuşuz. Evden çalışmak daha bile etkiliymiş! Bunun sebebi ise evimiz güzel evimizde üretkenlik perileriyle birlikte mutlu mesut çalışmamız değil, sadece daha uzun süre çalışıyor olmamız. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları evden çalışanların pandemi öncesine göre günde ortalama 2 saat daha fazla çalıştıklarını gösteriyor. Peki bu sürdürülebilir mi?[/vc_column_text][vc_single_image image=”17878″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: cottonbro – Pexels

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Yeri gelmişken, sürdürülebilirliğin tanımı bizim için süslü ifadelerden oldukça uzaktır. Bizce sürdürülebilirlik tüketmeden kullanmak demektir. Yani ortada bir kaynak var ve o kaynağı işimize yarar bir şeyler üretmek için kullanabiliriz. Ancak kaynağın kendini yenilemesine izin vermeden sömürür ve tüketirsek bir sonraki sefer kullanabileceğiz bir kaynağımız olmayacaktır. Yukarıdaki sorumuza geri dönelim. Nasılsa evimiz ofisimiz ve ofisimiz evimiz diye düşünüp her anımızı bilgisayar başında işleri yetiştirmeye çalışarak geçirirsek, gece yarısı uyanıp su içmeye kalktığımızda bile maillerimi kontrol edersek, kahvaltımızı yaparken bir yandan da raporlama yaparsak tahmin edersiniz ki fiziksel ve mental kaynaklarımızı sadece kullanmış olmakla kalmaz, yenilenmesine ve deşarj olmasına izin vermediğimiz için kısa zaman içinde de tüketmiş oluruz. Yani yukarıdaki sorumuzun cevabı: hayır, sürdürülebilir değil.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”17876″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: Vlada Karpovich – Pexels[/vc_column_text][vc_column_text]

Peki evden çalışmak iş ve yaşamın sınırlarını belirsiz hale getirmişken, iş-yaşam dengemizi nasıl sağlayacağız? Aslında birkaç tüyo mevcut.

 1)    Sabah ritüeli

Her sabah işe başlamadan önce sevdiğiniz ve sizi rahatlatan bir şeyi yapmayı alışkanlık haline getirin. Örneğin bu bir kahve keyfi, ılık bir duş, favori playlist’inizin eşlik ettiği kısa bir nefes egzersizi programı olabilir. İyi alınmış bir uykunun ardından yapılan sabah ritüelinin ‘mutlulukla bir ilgisi olmalı’. 

2)    Öğle seremonisi

Mutlaka öğlen bir mola verin, ancak sıradan bir mola değil. Günün ilk yarısını tamamladığınız için kendinizi az sonra ödüllendireceğiniz, seremoni havasında bir mola! Çalışma masanızdan kalkın ve mutfağa, sağlıklı ve lezzetli bir öğün hazırlamaya doğru yola çıkın. Hazırlarken gözleriniz, zihniniz dinlensin; yerken mideniz bayram etsin. Bir taşla iki kuş. 

 3)    Sosyal kelebek

Şüphesiz herkesin en mustarip olduğu durum bu dönemdeki sosyalleşme olanaklarının kısıtlılığı. İş arkadaşlarınızla iş dışında biraz geyik yapmak oldukça iyi gelebilir. Daha önce hiç iş dışında konuşmadıysanız arkadaşlarınıza iş-yaşam dengelerini nasıl sağladıklarını sormak başlangıç için iyi bir konu olabilir. Birbirinize ilham olup yeni yöntemler keşfedebilirsiniz. 

 4)    Oturmaya mı geldik?

Gün içerisinde hareket etmek oldukça önemli ancak çalışırken bir o kadar da zor. Bu noktada bitmeyen telefon konuşmalarından faydalanabilirsiniz. Telefonla konuşurken bir yandan evin içerisinde yürür, bir odadan bir odaya gezinirseniz hem havanız değişmiş olur hem de hareket etmiş olursunuz. Bu yöntem bir türlü evde fitness programını uygulayamayanlar ve pilates topunu koltuk olarak kullananlar için de birebir. 

 

[/vc_column_text][vc_column_text]Son olarak diyeceğimiz şu ki, iş-yaşam dengesini sağlayabilmiş insan mutlu bir insandır. Çalışmak ve üretmek oldukça kıymetli ancak üretirken kullandığınız kaynağın ‘kendiniz’ olduğunu unutmayın. Tüketmeden kullanın, önceliğiniz kendiniz olsun, sevin kendinizi.   

Kaynaklar

https://enterprisersproject.com/article/2020/11/how-redefine-work-life-balance-during-pandemic

https://www.halfhalftravel.com/remote-work/work-life-balance.html[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.