İleri Dönüşümde Sanat ve Aktivizm

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Geçen haftalarda ileri dönüşümden bahsedip aslında hayatımızın her alanında var olan ve var olması gereken bir hareket olduğundan bahsetmiştik. Bu hafta ileri dönüşüm fikrini sanatıyla buluşturup konuya dikkat çeken ve onu sanatıyla besleyen sanatçılardan ve aktivistlerden bahsedeceğiz.

Sanatın ne olduğu ve kimin için olduğu konusu yüzyıllardır tartışılmaya devam ediyor. Sanat onu var eden bütün kollarla bir yandan kişisel ve estetik zevklere, arzulara hitap ederken çoğu zaman da bir amaç güdüyor. Günümüz dünyasında estetiği ve eylemi bir araya getiren aktivist sanatçılar her geçen gün sesini daha çok çıkarıyor ve topluma bazen gözlerinin önünde duran bazense hiç görmedikleri gerçekleri göstermeye devam ediyor. 

İleri dönüşüm bugün halihazırda nedeni olduğumuz birçok çevresel sorunun çözümünde adında da söylendiği üzere “ilerici” bir bakış açısı sunuyor. Bizler tüketimimize sunulmuş ürünleri ne kadar çok yönlü kullanırsak o kadar enerji tasarrufu edip doğaya daha az zarar vermiş oluyoruz. İşte sanatıyla ileri dönüşüm hareketini birleştiren ve ortaya son derece yaratıcı ve etkileyici ürünler çıkan sanatçılardan bazıları: [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Floyd Elzinga

Çeliği hazineye döndüren ileri dönüşüm sanatçısı. Yaklaşık 25 yıldır çelikten üç boyutlu heykeller ve çevre enstalasyonları yaratıyor. Hollandalı göçmen ve çiftçi bir ailenin oğlu olan Floyd, küçük yaştan itibaren kaynakları ve israfıyla ilgili bilinçli olmayı ilke edinmiş ve burdan esinlenmiş.

Matt Lorenz

Amerikalı bir müzisyen olan Matt, “The Suitcase Junket” adıyla solo bir grup çalışması yapmaktadır. Matt tek kişilik grubunun ekipmanlarını ileri dönüşüm yaparak elde etmiş. Eski bir valizden yaptığı bir bas davulu var ve bu bas davul yine eski bir bebek ayakkabısından yapılmış pedalla çalışıyor. Gitarını iste çöpten bulmuş. The Suitcase Junket’i dinlemek için buraya tıklayabilirsin.
[/vc_column_text][vc_column_text]

Shari Mendelson

Amerikalı bir sanatçı olan Shari yaklaşık 30 yıldır eserler üretmekte ve çevrimiçi sanat yönetmenliği yapmakta. Shari birçok sayıda, şekil ve ebattaki şişeleri toplayıp onları sanat eseri haline getiriyor. İleri dönüşüm ve geri dönüşüm kullanarak ortaya çıkardığı sanat eserleri tarihe ve kültüre atıfta bulunuyor. Shari eserlerinde kullandığı maddeleri tek tek yazarak birçoğumuz için ilham kaynağı oluyor. 
[/vc_column_text][vc_single_image image=”17836″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Görsel: sharimendelson.com[/vc_column_text][vc_column_text]

Benjamin Von Wong

Çinli-Kanadalı bir fotoğraf sanatçısı olan Benjamin plastik kirliliğine dikkat çekmek ve çevresel bilinci arttırmak adına etkileyici fotoğraf çekimleriyle konuya ışık tutuyor. SuCo’ya verdiği röportajda çevre projeleriyle ilgilendikçe sorunun aslında ne kadar büyük olduğunu fark ettiğini söylüyor. Önümüzdeki Ocak ayında Vietnam’da 100.000 pipet kullanarak bir enstalasyon yapmayı planladığını söyleyerek aktivizmi sanatıyla buluşturuyor.[/vc_column_text][vc_single_image image=”17838″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: vonwong.com[/vc_column_text][vc_column_text]Sanatla, bilinçle ve sevgiyle değişim ve dönüşüm yaratabileceğimizi düşünüyor sizleri tam olarak şimdi bir adım daha atmaya çağırıyor ve hep birlikte bunu başarabileceğimize inanıyoruz.Kaynaklar ve Okumalar:

https://www.rubbishplease.co.uk/blog/upcycling-artists-interview/
https://freshkillspark.org/blog/trash-reimagined-5-down-to-earth-upcycling-artists
https://www.mataramasu.co/blogs/blog/benjamin-von-wong-ile-ilham-dolu-bir-roportaj
https://www.vonwong.com/
http://www.sharimendelson.com/re-materialize_index.html [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.