‘Minimalizm’ Gerçekten Ne?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Son zamanlarda fazlaca duyduğumuz, belki de çoğu insanın önyargı ile yaklaştığı minimalizm kavramı, ‘Sadeleş Rahatla’ kitabının yazarı Fumio Sasaki tarafından ‘minimalizm, bir hedef değil, bir metot.’ olarak tanımlanıyor. Ve yine Sasaki’nin anlatımıyla, minimalizm; ‘hayatlarımızın üzerinde yeniden düşünüp taşınmayı gerçekten istediğimiz ve buna ihtiyaç duyduğumuz zaman doğuyor’. 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”17034″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1610806024551{margin-bottom: 10px !important;}”]Peki ‘minimalizm’ gerçekten ne?

Minimalizm, temel olana odaklanan, gereksiz olanı ortadan kaldıran bir yaşam tarzı. Hayatınızın her alanına; evinize, işinize, dolabınıza, ilişkilerinize, ekonomik durumunuza, eşyalarınıza ve hatta zihninize uygulayabileceğiniz, ihtiyacınız olan ile yaşama pratiği aslında. Çok az eşyaya sahip olmak gibi kalıplaşmış ve yüzeysel bir düşünceden çok daha fazlası Minimalizm.

Minimalizm Düşüncesi 

Minimalizmi, pratikte uygulamadan önce, zihnimizde kendimize göre uyarlamamız gerekiyor. Çünkü aklımızda iyi şekilde yer etmiş bir düşünceyi, hayatımıza uygulamak çok daha verimli sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Kendini minimalist olarak tanımlayan ya da minimalizmi yaşamına uyarlayan insanların en temel ortak noktası ‘Sahip olduğum şeyler benim sahibim değil.’ düşüncesi. Bir şeylere sahip olmak için yaşamak yerine, yaşamımıza bir şeyleri dahil etme hareketi olarak açıklayabiliriz minimalizm yolculuğunu. Bu yolculukta amaç, hayatımıza dahil ettiğimiz her şeyin; güzel, yararlı, anlamlı ve ihtiyaçlarımıza yönelik olması. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Minimalizm Kanunları

Minimalizm kuralları, kanunları, kalıpları, keskin sınırları olan bir metot değil. Yaşamınızı bu yönde değiştirmek istediğinizde, minimalizmin ana fikrini kendi hayatınıza ‘uyarlamanız’ yeterli. Eşyaları azaltmayı dahi ‘özgürlük’ olarak kabul eden bir felsefenin, kurallardan oluşması, insanları bu kurallara sıkıştırması ve kuralın dışına çıkanları minimalist yaşamdan atması söz konusu bile değil 🙂

Minimalist Olmak 

Öncelikle unutmayın ki, kendinizi hiçbir etikete sıkıştırmak zorunda değilsiniz. Önemli olan yaşamınıza bu metodu uygulamak istemeniz. Size iyi geleceğinize inanıyorsanız, denemekten çekinmeyin. Çevrenizdeki insanların size yapıştırmaya çalışacağı etiketleri, soruları ya da olumsuz yaklaşımları önemsemeyin. Başta da söylediğim gibi minimalizmin sadece eşya azaltmaktan ibaret olmadığını, hayatınızın her alanına uyarlayabildiğinizi unutmayın. 

Minimalistin tanımını yapmamız gerekirse eğer -ki herkese göre bu tanım değişebilir- neye ihtiyacı olduğunu ve kendisine neyin iyi geldiğini bilen, kendini ve stilini tanıyan, hayatından çıkarması gerektiğini düşündüğü şeyleri kolaylıkla çıkaran kişi diyebiliriz özetle.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”17038″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Minimalizm Yolculuğuna Çıkmak İsteyenler İçin 10 Tavsiye

  1. Kendi minimalizminizi bulun, kendi hayatınıza uyarlayın. 
  2. Daha az eşya daha az mutluluk anlamına gelmez. Tarzınıza uygun, verimli ve kaliteli bir eşya, bir kenarda unutulacak birçok eşyadan daha iyidir.
  3. Minimalizm özgürlüktür, alanınızı genişletir, enerjinizi harcayan şeyleri azaltır, odaklanmanızı kolaylaştırır.
  4. Daha az eşya, sizi yansıtanı ve size özgün olanı ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.
  5. Minimalizm bir yarış değil. Herkesin hayatına uyarladığı minimalizm metodu farklı olabilir. Az eşyayla övünmek ya da çok eşyayı yargılamak zihninizde sadece kalabalık yaratır.
  6. Sahip olduklarınızın, ihtiyaçlarınızın ve fazlalıklarınızın farkında olun. Fazlalık olduğunu düşündüğünüz şeyleri bağışlayabilir, hediye edebilir ya da satabilirsiniz.
  7. Alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirin, bir şeyi satın almadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, uzun süre kullanıp kullanmayacağınızı, tam size uygun olup olmadığını sorgulayın.
  8. Bilgi, deneyim ve anı biriktirmek eşya biriktirmekten çok daha değerli.
  9. Hayır demeyi öğrenin, ihtiyacınız olmayan şeyleri elinizde tutmak zorunda değilsiniz.
  10. Yavaşlayın, eşyalardan arındığınız kadar zihninizi de arındırın. Aynı anda birden fazla görevi yapmaya çalışmak, sürekli koşturma içinde olmak yerine, zamanınızı yavaşlamanız gerektiğini unutmadan planlayın.

Minimalizmi biraz daha deneyimler üzerinden incelemek isterseniz eğer bu yazıyı yazarken çokça yararlandığım Fumio Sasaki’nin Sadeleş Rahatla isimli kitabını okuyabilir ya da iki parttan oluşan  1) Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Belgesel’i ve 2) Minimalist: Az Çoktur’u izleyebilirsiniz. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.