Neden Plastiksiz Temmuz?

plastiksiz temmuz
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Bu ayki yazımda, dünya çapında bir meydan okuma hareketinden bahsedeceğim. Bu meydan okuma hareketi aslında bir çevre duyarlılığı geliştirme hareketi.

Sanıyorum ki çevre duyarlılığı denince akla ilk olarak az atık kullanma, atıkları geri dönüştürme bilinci oluşturma gibi olaylar geliyor.

Peki doğa katliamı denince akla ilk hangi madde geliyor?

Tahmin ediyorum ki, hepimizin aklından “plastik” kelimesi geçti.

Evet doğanın ezeli düşmanı plastiğe karşı bir hareket bu bahsettiğim meydan okuma hareketi. Adı ise “Plastiksiz Temmuz”. Temmuz ayına çoktan giriş yaptığımıza göre, belki bu challenge bir yerlerde gözünüze çarpmış olabilir veya bizzat bu challenge’ı denemiş olabilirsiniz.

Peki, gelelim bu hareketin nereden, nasıl ve ne amaçla çıktığına.

Plastiksiz Temmuz hareketi, 2011 yılında Batı Avustralya’da, tek kullanımlık plastik tüketiminin dünyaya olan zararlarının altını çizmek ve sürdürülebilir bir dünya için plastik kullanımını azaltmak hatta bitirmek gerekliliğini duyurmak isteyen bir avuç insanın ayaklanmasıyla ortaya çıktı. Önce ülkeye yayılan, daha sonra kıtaları aşarak Dünya çapında bir harekete dönüşen Plastiksiz Temmuz hareketi, 2013’ten beri dünyanın dört bir yanında uygulanmaya çalışılan bir hareket haline geldi.

Bu hareket kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden milyonlarca kişi, doğaya dair her şeye zarar veren plastikten uzakta, plastiksiz bir ay geçirmeye çalışıyor. Çiğnediğimiz sakız ambalajından, diş macununa kadar kullandığımız neredeyse her şeyin içinde plastik var. Bu durumda plastikten tamamen arınmak, ‘sıfır plastik tüketimi’ gibi bir şey söz konusu olmayabilir.

Fakat Plastiksiz Temmuz da bunu şart koşmuyor zaten.

Aslında amaç; günlük hayatında ne kadar plastik tükettiğini gözlemlemek ve gerçekleştirilebilir olan noktalarda plastik tüketimini sonlandırmak veya sınırlandırmak. Tüm bu süreç boyunca plastiğin ne kadar yüksek oranda kullanıldığını ve bunun yüzde kaçının önüne geçilebilir olduğunu fark etmek mümkün. Bu anlamda, herkes kendi Plastiksiz Temmuz’ unu yaşayabilir ve edindiği deneyimlerle hayatını şekillendirebilir.

plastiksiz temmuz

Fotoğraf: Anete Lusina

Örneğin, Plastiksiz Temmuz için en basit adım pipet kullanmamak. İçeriğine ve kalitesine göre maksimum 1000, minimum 400 yılda doğada yok olabilen plastikten oluşan pipetler, özellikle yaz aylarında, sık tüketilen plastiklerin başında geliyor. Araştırmalara göre her gün 500 milyon pipet kullanılıyor[1]. Ve tabii, tahmin edersiniz ki bunların kaçının geri dönüştürülebilir plastikten yapıldığı veya geri dönüştürülmek üzere kullanım sonrasında ayrıştırıldığı meçhul. Bu sebeple, plastik pipet kullanımının kesilmesi bile plastik tüketiminde ciddi bir fark yaratacaktır.

Plastiksiz Temmuz Challenge’ ına veya plastiksiz hayat serüvenine; pipet, naylon poşet veya pet şişe kullanmayı bırakmak gibi birçok farklı şekilde günlük tüketim alışkanlıklarını değiştirerek başlamak mümkün. Her gün içtiğiniz kahveyi, bir de temizliğinden emin olduğunuz ve atık üretmediğinizin bilincinde olan gönlünüzün rahatlığıyla termosunuzdan içmeyi deneyin. Günlük hayatınızda rutininiz olmuş olan aktivitelerde birtakım değişiklikler yapmak eminim ruhunuza da iyi gelecek.

Bu noktada, içinizdeki “Ben bir tane pipet kullansam ne olacak ki? Koca dünyada benim izim nedir?!” diyen iç sesinize de şunu hatırlatmak isterim: Bu şekilde düşünen binlerce, belki milyonlarca insan olduğunu düşünün. Hepsinin aynı düşünceyle kendini bu bilinçlenme hareketinden alıkoyduğunu düşünürsek doğanın, dünyanın kaybını düşünün.

Üstelik çevremizdekiler için birer ilham kaynağı olduğumuz gerçeğini de unutmamak gerek. Sizin hareketlerinizdeki değişimler çevrenizdekileri de düşündürecek ve onların hareketlerine de yansıyacaktır. Böylece, etki kelebek etkisi gibi büyüyecek ve umulduğundan daha büyük, daha kapsamlı değişimler yaratacaktır.

Yani, aslına bakarsak, değişim gerçekten de sanıldığı kadar uzak değil. Bir başlangıç, büyük dalgalar halinde yayılarak büyük farklar yaratabilir.

Sen de bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyor ve içindeki, değişimi yaratacak gücü görebiliyorsan, Plastiksiz Temmuz’da birbirimize meydan okuyabiliriz! Nereden başlayacağın konusunda soru işaretlerin varsa, Mana Blog’da Dilruba’nın yazdığı “Plastiksiz Temmuz: 31 Günlük Challenge” yazısından ilham alabilirsin.

Kaynaklar:

[1] doğaVçevre, “Plastikten Dost Olur mu?”, URL: https://www.youtube.com/watch?v=x4aTYMxVk5A

https://www.uplifers.com/dunya-capinda-bir-meydan-okuma-plastiksiz-temmuz/

https://ab-ilan.com/tek-kullanimlik-bir-dunyadan-surdurulebilir-bir-dunyaya-plastiksiz-temmuz/

https://www.youtube.com/watch?v=x4aTYMxVk5A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.