Nedir Bu Sürdürülebilir Yaşam?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

2020 yılının bize tanıttığı hayatın kısır döngüsünden biraz olsun çıkmak, rutinlerinize yeni şeyler eklemek, çoğumuz için en çılgın aktivite olan market alışverişinize biraz değişiklik katmak için sizleri sürdürülebilir yaşamla tanıştırmak isterim.

Sürdürülebilir yaşam; üretimin ve tüketimin doğaya verdiği zararı en aza indirecek veya etkisiz hale getirecek şekilde gerçekleştirilmesidir. Yani temel amacı insanların doğa ile ilişkisini sağlıklı ve bilinçli bir temele dayandırmak. Gereğinden fazlasını tüketmemeyi, geri dönüştürülebilir ürünler kullanmayı ve alınan ürünlerin içeriklerinin doğa dostu olmasını öğütleyen bir yaşam tarzı. Dünya’ ya ve doğaya olan büyük öneminin yanında, kişiye de farklı deneyimler yaşatıyor.

Öncelikle, bilinçli tüketim yapmak insanın hayat kalitesini artıyor. Bunun yanında, olayın bir de ruhsal tatmin boyutu var. Yararlı olduğunu bildiğimiz her eylemimizden sonra hissettiğimiz o ruhsal tatmin hissini sürdürülebilir yaşam tarzında sıklıkla hissedebildiğimizi söylemeliyim. Bence bu his, insanın sürdürülebilir yaşama dair daha büyük adımlar atmasını sağlayan en güçlü motivasyon kaynağı.

Bu bilinçli tüketim hareketine nereden başlamak gerektiğine gelince, sürdürülebilir yaşamın üç temel kuralı olan “azaltma, tekrar kullanma ve geri dönüştürme” maddelerinden söz edebiliriz. (İngilizce kaynaklarda bunu, sürdürülebilir yaşamın “3R”si olarak görebilirsiniz: Reduce, reuse, recycle.)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”16960″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

Fotoğraf: Gaelle Marcel-Unsplash

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1610276380889{margin-bottom: 10px !important;}”]

İlk olarak alışverişlerde az ambalajlı ürünleri tercih ederek gereksiz atık üretiminden kaçınılabilir. Günümüz toplumunda görselliğe çok önem verildiği için market raflarında çeşit çeşit abartılı ambalaj kullanımları görmek mümkün. Örneğin içinde bulunduğumuz kış aylarında herhangi bir kişisel bakım marketine girdiğimizde içinde sadece üç tane dudak kremi bulunan kocaman bir kartondan yılbaşı ağacı şeklinde paketlemeler görebiliriz. Bu kartonların yırtılıp açıldıktan sonra çöpten başka bir şey olmayacağı unutulmamalı.

İkinci olarak atık geri dönüşümünden söz edebiliriz. Evde bir atık geri dönüştürme kutusu bulundurarak plastik, cam ve bunun gibi geri dönüştürülebilir atıklara geri dönüşebilme kolaylığı sağlamış oluruz. Belediyelerin geri dönüşüm konteynırları ulaşacağınız bir noktada değilse belediyeyi arayıp apartmanınıza veya sokağınıza gerekli konteynırı talep edebilirsiniz. Bu atıkların yanında kullanılmış yağları ve pilleri de ayrı olarak biriktirmek gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Üçüncü olarak tekrar kullanma kuralı geliyor. Bu madde de tüketimi azaltma amacı taşıyor. Sürdürülebilir yaşam, tek kullanımlık ürünler yerine, eğer mümkünse, tekrardan kullanılabilen ürünleri tercih etmek gerektiğini söylüyor. Buna örnek olarak; kağıt kahve filtresi yerine bez kahve filtresi kullanmak veya pet şişe suları tüketmek yerine suyu, taşınabilir uzun ömürlü termos veya mataralar ile yanımızda bulundurmak gösterilebilir.

Bunların yanında, diğer basit ve efektif hamle, market alışverişinde naylon torba kullanmamaktır. Market alışverişlerinde ciddi bir naylon torba kullanımı söz konusu oluyor. Üstelik bu naylon- plastik karışımı torbaların bir kısmı geri dönüştürülemez plastik ve naylondan üretiliyor. Bu naylon torbalar yerine tekrar kullanılabilir bez çantalar/torbalar tercih edilerek naylon tüketimi ciddi miktarda azaltılabilir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_single_image image=”16976″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: Benjamin Manley-Unsplah[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Saymış olduğum maddeler size pek de yabancı gelmiyor değil mi? Çünkü bu bilinçlenme hareketi yavaş yavaş büyüyor ve bu maddelerin tercih edilen bir yaşam tarzı değil, herkesin uygulaması gereken bir insanlık görevi olduğu konusunda insanlar bilgilendirilmeye çalışılıyor.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir Dünya için bir adım atarak bu maddeleri uygulamaya geçirmek 2021 yılı hedeflerinizden biri olabilir. Bu olağanüstülükler döneminde, Dünya’da güzel değişimler olduğunu görmek hepimize iyi gelecek. Bu noktada değişimin temel kuralının kendinden başlamak olduğunu da unutmamak gerek. Gandhi’nin sözünden yola çıkarak; hepimizi, Dünya’ da görmek istediğimiz değişimin kendisi ol maya davet ediyorum. 🙂

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.