Pandemi: 1 Yıl Sonra

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Herkese merhaba! Pandeminin bireysel ve toplumsal yaşamlarımız üzerindeki etkilerinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Etkisini 1 yıldan uzun bir süredir görmekte olduğumuz Covid-19 salgını sadece insanların yaşamlarını etkilemekle kalmayıp çevre ve farklı ekosistemler üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaya devam ediyor.

Peki bu 1 yılda değişen davranışlarımızla birlikte nelere sebep olduk? Ve sonuçları neler olabilir?

Pandemi ile birlikte alınan en önemli tedbirlerden biri sosyal izolasyonu arttırmak. Bu bağlamda birçok ülkede endüstriyel çalışma saatleri azaltıldı, dönem dönem sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi ve birçoğumuz evlerimizden çalışmaya başladık. Bu değişimin sonucu olarak karbon emisyonundaki azalma haberleri birçoğumuzu bir süreliğine heyecanlandırdı diyebiliriz
[/vc_column_text][vc_single_image image=”17913″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Rob Jackson’a göre ise bu durum geçici bir süreçten ibaret. Devletler pandemi döneminde hasara uğrayan ekonomilerini tekrar güçlendirmek adına çevresel politikaları hesaba katmadan uzun vadede iklim ve çevre açısından sorun oluşturabilecek adımlar atabilir.

Salgınla mücadele için atılan en büyük adımlardan diğeri ise zorunlu maske kullanımı. Son bir yılda tüm dünyada kullan at maske ve paket servis için kullanılan plastik sayısı oldukça arttı ve artmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın maske ve eldiven gibi atıkların bertaraf edilmesine yönelik genelge hazırlamasına rağmen bugün sokağa çıktığımızda yolda, deniz kenarlarında, yeşil alanlarda bilinçsiz bir şekilde yerlere atılan kullanılmış maskeler görmekteyiz. Bu durum yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada büyük bir atık ve tıbbi atık sorununa sebep olmakta.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Hava kirliliği, su kirliliği, çevre kirliliği gibi ekosistemimizi derinden sarsan çevre sorunlarını pandemiden önce de yaşıyorduk. Bugün yaşadığımız deniz salyası felaketi bu sorunların ne denli köklü ve bir an önce çözülmesi gereken sorunlar olduğunu gösteriyor. Kimi bilim insanları pandeminin küresel seviyede ve bu kadar hızlı yayılmasının nedeni olarak bozulan ekosistemimizi gösteriyor. Sürdürülebilir Avrupa Araştırma Enstitüsü’nden çevrebilimci Joachim Spangenberg’e göre ekosistemleri bozmakla hayvanlarda bulunan virüslerin de insana geçmesinin koşullarını hazırlamış olduk.

Günlük davranış ve alışkanlıklarımızda yapacağımız değişiklikler ve atacağımız adımlar pandeminin ve bizlerin çevre üzerindeki olumsuz etkisini aza indirilebilir ve toplumsal bilincimizi arttırabilir. Tam da bugün sebebi olduğumuz sonuçların sorumluluğunu üstlenmeli ve içerisinde yaşadığımız ekosistem için gerekli adımları atmalıyız.

#GENERATIONRESTORATION

Okumalar:

https://www.cnbc.com/2020/03/13/coronavirus-could-weaken-climate-change-action-hit-clean-energy.html

https://www.dw.com/tr/koronavir%C3%BCs-salg%C4%B1n%C4%B1n%C4%B1n-alt%C4%B1nda-ekosistemin-tahrip-edilmesi-yat%C4%B1yor/a-53170455 

https://wwf.panda.org/discover/knowledge_hub/?2565941/COVID-19-ONE-YEAR-LATER 

https://cdpturkey.sabanciuniv.edu/tr/content/iklim-coronavirus
COVID-19 PANDEMİSİNİN ÇEVRE ÜZERİNDEKİ ERKEN DÖNEM ETKİLERİ – Meral Yurtsever

https://www.iklimhaber.org/salgin-hastaliklar-ekosistem-tahribatlari-ve-iklim-degisikligi-ile-iliskili-mi/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52987147[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.