Plastiksiz Dolap: 10 Sürdürülebilir Moda Markası

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Plastik giyiyoruz.

Hem de on yıllardır. Hatta neredeyse elli yıldır.

Petrolden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektörün tekstil olduğu düşünülüyor. Kıyafetlerimizin etiketlerinde sık sık karşılaştığımız polyester, akrilik, naylon, polyamid, elastan gibi maddeler başta olmak üzere çoğu kumaşın hammaddesi petrolden üretiliyor.

Kıyafetlerinin ömürlerinin kısaldığını fark etmiş miydin? Ebeveynlerimizin yıllarca eskitemeden giydikleri, üstelik belki bize dahi bıraktıkları elbiselere yıllarca bir şey olmazken, yapılan araştırmalar son on beş yılda, kıyafetlerin ömrünün önceki zamanlara oranla yarıya düştüğünü gösteriyor. Üstelik bu kıyafetler her yıkamada, sularımıza mikro plastikler bırakmaya devam ederek gezegenimizi kirletmekte tek kullanımlık plastiklerden aşağı kalmıyor.

Plastiksiz Temmuz süresince plastiklerin hayatındaki yerini gözden geçirirken, dolabına da bakmayı unutmaman, bu süreçte “peki ama alternatifler nerelerde?” diye sorduğunda dönüp buraya bakabilmen için ülkemizde sürdürülebilir ve adil üretim yapan, bunu yaparken de doğal hammaddeler kullanmayı amaçlayan 10 moda markasını senin için derledik.[/vc_column_text][vc_single_image image=”17985″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: shutterstock.com

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

A Hidden Bee

2017’de Aylin Erel tarafından kurulan marka, modern bir çizgide ilerlerken ömürlük anılar bırakmayı hedefliyor. Mümkün olduğunca sürdürülebilir ve yerelde üretilmiş kumaşlar kullanarak yoluna devam eden marka, özgün tasarımlarını adil ticaret şartları altında üretmeye önem veriyor. Bir kapsül gardırobun en büyük yardımcısı olan bu zamansız tasarımlara göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

Sensessentials

Çevreye olan etkisini minimuma indirmeye çalışan, bunun için yerel tedarik zincirini kurmaya, yaptığı tasarımlarla ürettiği ürünlerin kalitesini artırmaya, tamamen doğal elyaflar kullanarak yavaş üretim yapmaya çalışan bir ev ve iç giyim markası Sensessentials. Aynı zamanda aldığımız ürünleri nasıl daha uzun ömürlü olarak kullanabileceğimizi anlatan ipuçları da vermeyi ihmal etmiyor. Essential’ları incelemek için buraya tıklayabilirsin.

Lando Studio

Lando Studio ile tanışmam, yoga pratiklerimi düzenli hale getirdiğim zaman diliminde olmuştu, bu yüzdendir ki Lando Studio benim için yoga demek, ait olduğum ve geldiğim yerle barışmak demek. Onlar da zaten “topraktan sevgiyle” diyerek yola çıkmış, adil şartlarda üretim yapmayı, tasarımlarında organik sertifikalı pamuk kullanarak ve karbon ayak izlerini azaltarak doğayla iç içe yapılan pratikleri daha özgür kılmış ve içinde polyesterin olmadığı bir spor deneyiminin de mümkün olduğunu göstermiş oldular. Daha fazlası için seni buraya alalım, ne de olsa daha iyi bir gezegen, daha iyi bir “sen” demek.

Huner The Brand

Huner, uzun yollar kat etmiş ve artık atık haline gelmiş yelkenlerin özgün ve biricik tasarımlarla yeniden hayat bulduğu bir sürdürülebilir moda markası. 2017 yılında İstanbul’da kurulan marka, hammaddeyi ön plana çıkartarak yelkenlerin kendi hikayelerini tekrar anlatabilmeleri için bir fırsat sunmayı ve tamamı el yapımı olan çantalarla kendi hikayelerini yelkenlerinkiyle buluşturmayı amaçlıyor. Her birinden yeryüzünde yalnızca bir tane olan çantaları incelemek için buraya göz atabilirsin.

5th Position

Adını balenin en ileri ve son başlangıç ​​konumundan alan İstanbul ve Amsterdam merkezli marka, ilhamını ise dansçıların zarif ve güçlü siluetlerinden alıyor. Kadınların içinde tüm gün rahat ve özgür hissedebilecekleri mayolar tasarlayan 5th Position, aynı zamanda geri dönüştürülmüş kumaşlarıyla sürdürülebilir üretimi de benimseyen ilk mayo markalarından biri. 5th Position’ın minimalist parçalarına göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

Sculpture

Çağın en büyük sorunlarından biri olan hızlı moda ve dayanıksız tekstil ürünlerine ve bunun beraberinde getirdiği tüketim sistemine karşı duyulan endişeden doğan marka, doğayı ve tekstil üreticilerinin sağlığını ön planda tutuyor. Antakya’nın yerlisi kadınlara iş imkanı sunarak sınırlı sayıda üretim yapan markanın bir diğer gayesi ise tamamen el örgüsü dantellerin ya da elde yapılmış bir ayakkabı sayasının birkaç nesil yok olmasını engelleyebilmek. Renkli gömleklerden bambu kazaklara, ceketlerden el yapımı çantalara kadar aradığınız pek çok zamansız parçayı bulabileceğiniz Sculpture sayfasına göz atabilirsiniz.

Sisters

2016 yılında “Sisters Before Misters” mottosuyla kurulan marka ilhamını birbirinin kız kardeşi olacak kadar yakın arkadaşların bağlarından alıyor. Özellikle özel günlerde giyilebilecek farklı, uzun ömürlü, canlı renklerle beraber zaman zaman siyahlara da farklı bir karakter katan elbiselerinin yanı sıra bir mayo koleksiyonu da tasarlayan Sisters, ürünlerinde yerelden tedarik edilmiş ve sürdürülebilir elyaflar kullanıyor, aynı zamanda elbiseleri diken kadınların, erkek iş ortaklarıyla eşit standartlara sahip olması için çaba gösteriyor. Sen de bu kız grubunun bir parçası olmak istiyorsan seni şöyle alabiliriz.

Darwin’s Botanicals

Kiminin çöpünün kiminin hazinesi olduğunu gösteren, yaşamını tamamlamış bitkilerin kabuklarına, yapraklarına, çiçeklerine, tokalarında ve taçlarında hayat vererek ileri dönüşümün harika bir örneğini, şehrin tam da göbeğinde başarabilen bir marka Darwin’s Botanicals. Tamamı elde boyanan doğal kumaşların, nasıl benzersiz birer saç aksesuarına dönüşebildiğini görmek istersen buraya göz atabilirsin.

NOTT (Nature Of The Things)

Tıpkı Darwin’s Botanicals gibi Nature Of The Things de şehrin hızlı ve mekanik işleyişinin içinde, doğanın enerjisinin tenimize değmesini amaçlıyor. İpek, pamuk gibi doğal kumaşları kök boyalar ile renklendirerek ürettiği takılarla tüm trendlere meydan okuyan marka, el emeğinin ve sabrın beraberinde getirdiği zarifliği gözler önüne seriyor. Her birin eşsiz olan bu renkleri incelemek için buraya tıklayabilirsin.

WWF Market

Ülkemizdeki B-Corp Setifikalı* birkaç şirketten biri olan Reflect Studio ve WWF- Türkiye’nin işbirliği ile kurulan WWF Market, üretimin her aşamasında şeffaflığı önemseyerek, sertifikalı malzemeler kullanarak çevreye etkisini minimumda tutmaya çalışıyor. Aynı zamanda etki raporları yayınlayarak üretilen her ürünün yolculuğunu bizlere de anlatıyor, böylelikle tercihlerimizi sürdürülebilir üretimden yana kullandığımızda nelerin olmasını engellediğimizi görebilmemizi amaçlıyor. Bence çoktan WWF Market ile tanıştın, ola ki tanışmadıysan seni şöyle alabiliriz.[/vc_column_text][vc_column_text]

 

* B-Corp Sertifikası: B Corp olan şirketler gönüllü olarak kurumsal yönetim, çalışanlar, yerel ekonomi ve toplum ile çevre gibi alanlarda değer yarattıklarını gösteren belirli bir performans standardını kabul ediyorlar. Böylece birçok şirket arasından farklılaşıp öne çıkıyorlar.

** Yazıda bahsedilen hiçbir marka sponsorlu değildir.

Kaynaklar:

https://www.bcorpturkey.org/service/b-corp-sertifikasi-nedir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrd%C3%BCr%C3%BClebilir_moda

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.