Plastiksiz Temmuz: 31 Günlük Challange

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Plastiksiz Temmuz, milyonlarca insanın plastik kirliliğine yönelik harekete geçmesini sağlayan küresel bir harekettir. 2011 yılında ‘Plastic Free July’ adıyla Avustralya’da başlayan bu hareket, daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Bu süreçte, ay boyu yapılan paylaşımlar hem insanlara plastik kirliliği hakkında farkındalık kazandırıyor, hem de tek kullanımlık plastik kullanımının azaltılması için teşvik ediyor.

Her adımın değerli olduğunu vurgulayarak, hazırladığımız 31 günlük ‘Plastiksiz Temmuz Challenge’ına katılmak istersen detayları aşağıya bırakacağız. Ayrıca hazırladığımız takvimi de kullanabilir, oradan ilham alabilir, yaptıklarını bizimle Instagram’dan paylaşabilirsin. Unutma ki harekete geçmenin ilk ve en etkili adımı öğrenmek ve öğrendiklerini etrafındakilerle paylaşmaktır. Hadi bize katıl![/vc_column_text][vc_single_image image=”17963″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]Görsel: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

31 Günlük Challange – Bize Katıl!

1.Gün: Plastiksiz Temmuz’u öğren, paylaş! 

Plastiksiz Temmuz hareketini inceleyebileceğin en faydalı sitelerden biri plasticfreejuly.org. Ayrıca Plastic Free July – Take the Challenge videosuyla da bu hareketi kısaca özetlemişler.

2.Gün: Plastik ayak izini hesapla! 

Bu kısımda keşfettiğimiz bir uygulamadan bahsedeceğiz: My Little Plastic Footprint  

Bu uygulama ile basitçe plastik kullanımımızı ölçüyoruz. Her kategoriden birkaç plastik ürün bulunuyor, bunları azalttıkça veya kullanmayı bıraktıkça bir hedefi daha tamamlamış oluyor ve puanınızı yükseltiyorsun. Böylece uygulama motive edici ve hatırlatıcı bir işlev görüyor.

3.Gün: Su mataranı yanına al.

İster cam şişeni, ister çelik mataranı, ister SuCo’nu. Plastik şişi kullanımını azaltmaktaki en etkili çözümlerden biri bu!

4.Gün: Kendi metal ya da bambu pipetini kullan. 

Yaz sıcaklarında soğuk içecek içmenin keyfi başka. Kendi pipetini yanında taşıyarak ve dışarıda siparişinle birlikte sunulan plastik pipete hayır diyerek bir adım daha atabilirsin. Dünyada ‘1 plastik pipetten ne olacak?’ diyebilecek 8 milyar insan olduğunu kendimize sürekli hatırlatıyoruz.

5.Gün: Kahven termosta!

En sevdiğimiz kısım! Çoğumuzun artık bu adımı uyguladığına eminiz. Sıcak soğuk her içeceğin kurtarıcısı. 

6.Gün: Alışverişe bez çantanla git.

Market alışverişlerinde özellikle sebze ve meyve alımında plastik poşet kullanımı bir hayli artmakta. Buna çözüm olarak kendi sebze meyve keselerini yapabilir, evdeki fazla kumaş çantaları değerlendirebilirsin. 

7.Gün: Doğa dostu kumaşları öğren.

Plastik giymek hiçbirimiz istemeyiz. Bu yüzden alacağımız kıyafetlerin kumaşlarını kontrol ederek doğal kumaş ve ipleri tercih etmek hem sağlığımız hem de doğa açısından önemli bir adım. Bu konu hakkında burada detaylı konuştuk:  Kıyafet Seçiminde Doğa Dostu Olmak 

8.Gün: Yıkanabilir pamuk kullan.

Cilt bakımının olmazsa olmaz parçalarından biri olan pamuğu daha sürdürülebilir bir hale getiren yıkanabilir pamuklar tam bir kurtarıcı. Bu konuda tavsiyemiz Less’in yumuşacık pamukları. İncelemek için buraya tıklayabilirsin.

9.Gün: Öğününü yanına al. 

Beslenme düzenine yönelik öğünlerini yanında taşıman, dışarıdaki paketli gıdalardan uzak durmana yardımcı olabilir. Öğün taşıma kapları denilince aklımıza direkt Tchibo geliyor. İncelemek istersen buraya tıklayabilirsin.

10.Gün: Olabildiğince plastiksiz ambalajları tercih et.

Özellikle gıda alışverişlerinde çokça mecbur kaldığımız bu ambalajlı ürünleri satın almadan önce, cam gibi daha sağlıklı alternatiflerin olup olmadığını kontrol edebiliriz. Plastik bir peynir kabı almak zorunda kaldığımızda ise, kaba ikinci bir şans vererek başka bir amaç için kullanabiliriz. 

11.Gün: Yıkanabilir kahve filtresi dene.

Evde kendi kahveni hazırlamayı seviyorsa kağıt filtreler yerine kumaş filtreleri tercih edebilirsin. Ekolojik Dönüşüm’ün kumaş filtresi tavsiyemiz.

12.Gün: Katı şampuan dene. 

Plastik şişelerdeki şampuanlar kullanım sonrası plastik atık çıkardığı kadar şampuanın içine de mikro plastikler bırakırlar. Katı şampuanlar atıksız ve temiz içerikli bir seçenek. Kendi saç tipine uygun katı şampuan alternatiflerini deneyebilirsin. Biz Soapy Co’nun katı şampuanlarından memnunuz. İncelemek istersen buraya tıklayabilirsin. 

13.Gün: Atık ayrıştırma ve geri dönüşüm hakkında bilgi sahibi ol. 

Atıklar doğru şekilde ayrıştırıldığında geri dönüşüm şansı olabiliyor. Geri Dönüşüm’e Farklı Bir Bakış: Geri Kazanım yazımızda geri dönüşüm ve ileri dönüşümden bahsettik. 

14.Gün: Kendin yap: Sağlıklı atıştırmalık.

Bu ajandaya birkaç kendin yap etkinliği koyduk. Evdeki malzemelerle dışarıdan paketli gıda almadan harika tarifler deneyebilirsin. Çok basit bir hurma topu tarifinin linkini buraya bıraktık.

15.Gün: Yeniden kullan. 

Yaşasın ileri dönüşüm, yaşasın ikinci şans! Sürdürülebilirliğin en altın çözümlerinden biri olduğuna inandığımız ileri dönüşüm konusunu burada konuştuk. 

16.Gün: Tekrar kullanılabilir streçlerden edin. 

Mutfakta bazı durumlarda ihtiyacımız olan streç filmler için daha sağlıklı ve doğa dostu alternatifleri keşfedebilirsin. Mumo Wrap’ler bizim tavsiyemiz.

17.Gün: İhtiyaçlarına yönelik alışveriş yap.

Duygusal tüketim bazı zamanlarda ihtiyaç dışı alışverişe sebep olabilir. İhtiyaçlarının farkında olarak onları takip ettiğin bir listeyle daha kontrollü hareket edebilirsin.

18.Gün: Çöp topla! Sahilde, ormanda nerede görürsen. 

Doğaya elimizden geldiğince minik dokunuşlar yapmak, bulunduğumuz yeri temiz bırakmak en doğa dostu hareketlerden.

19.Gün: Bir bambu diş fırçası edin. 

Plastik saplı fırçalar doğada yıllarca çöp halinde kalıyor, zamanla mikro plastiklere ayrılıp kaybolmuş gibi görünse de kirletmeye devam ediyor. Sadece plastik saplı fırçalar değil aslındai plastik her şeyin süreci bu şekilde. Bambu diş fırçalarını kişisel bakım marketlerinde rahatlıkla bulabilirsin.

20.Gün: Kendin yap: Bitki besini. 

Bir kendin yap projesi daha! Muz kabuklarını su dolu bir cam kavanozda birsüre bekletip bitkilerini bu suyla sulayabilirsin! Detaylı bir videoyu buraya bıraktık. 

21.Gün: Dijital ajanda kullanmayı dene.

En sürdürülebilir ajanda alternatiflerinden biri. Kağıt kalemin yeri ayrı olsa da, tüm cihazlarında yanında ağırlık yapmadan taşıyabileceğin bir ajanda istersen Notion uygulaması en sevdiğimiz ajandalardan. 

22.Gün: Buzdolabını olabildiğince plastikten arındır. 

Sebze meyve alışverişini bez keseler ya da filelerle yaptığımızda bile buzdolabımızın bir kısmı plastikten arınmış olacak. Bu keseleri aynı zamanda organizasyon amaçlı da kullanabilirsin. Cam gibi sürdürülebilir ambalajlı ürünler tercih etmek de bu konuda yardımcı olacaktır. 

23.Gün: Eski plastiklere hayat ver. 

Evinde olan bir plastik ürünü, bugün başka bir amaç için kullanmayı denemeye ne dersin?

24.Gün: Tekrar kullanılabilir fırın matı edin. 

Sağlıklı fırın yemeklerini daha da sağlıklı hale getirecek silikon fırın matlarını deneyebilirsin. Hem de atıksız!

25.Gün: Eşyalarını çok yönlü kullan.

Evdeki çoğu şeyi farklı şekillerde kullanabilirsin. Buraya french press’i nasıl süt köpürtücü olarak kullanabileceğini ekledik.

26.Gün: Çay kesesi veya süzgeci edin. 

Sallama çaylar ambalajlarından ötürü mikro plastik içerebiliyor ve çoğu geri dönüştürülemiyor. Aktardan aldığın bitki çayını, kendi süzgecinle demlemek çay keyfine atıksız bir dokunuş yapabilir!

27.Gün: Lokal markalardan alışveriş yap. 

Daha az karbon ayak izi, daha az kirlilik. Yerli üreticiyi de desteklemenin en güzel yolu.

Not: Bu adım, tüketime yönlendirmek için değil, lokal alışverişin önemini hatırlatmak için. Eğer ihtiyacın yoksa bu maddeyi uygulamadan atlayabilirsin, ihtiyaçların olduğunda lokal alternatifleri inceleyebilirsin. 

28.Gün: Kendin yap: Temizlik malzemesi. 

Evdeki malzemeleri kullanıp doğal temizliğe bir adım atabilirsin. Karbonat, beyaz sirke, limon en seviklerimiz!

29.Gün: Sürdürülebilir menstrüel ürünleri dene.

Regl dönemini daha sağlıklı ve atıksız bir hale getirmek için, yıkanabilir ped, menstrüel kap ve regl külodu gibi alternatifleri deneyebilirsin.

30.Gün: Seni teşvik edecek hesapları takip et.

Sosyal medya hayatımızın bir parçası. Sana bu yolda ilham olacak hesapları keşfetmek, adım atmanı kolaylaştırabilir. 

31.Gün: Her adımının değerli olduğunu unutma!

Plastiksiz Temmuz bir farkındalık hareketi. Bu ajandayı tamamen uygulayabilir, daha fazlasını yapabilir ya da sadece birini yapabilirsin. Önemli olan harekete geçmek. Bu yolda hep birlikteyiz! 

 

Yazıda bahsedilen hiçbir ürün/içerik sponsorlu değildir.*

 

Kaynaklar: 

https://www.plasticfreejuly.org/

https://www.wwf.org.au/news/blogs#gs.qxpwz8[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.