Sürdürülebilir Mi? : Ufuk Açacak 5 Sayfa Önerisi

ilham

Nefes al.

Gözlerini kapat.

Hayal et.

Daha yeşil, daha mavi ve daha yaşanılabilir bir dünya,

Sürdürülebilir mi?

Peki sen harekete geçiyor musun?

İklim krizinin etkilerinin iyice hissedildiği bu dönemde milyonlarca insanın çözüm aradığı bir diğer konu, plastik kirliliği. Modern çağ ile birlikte her alanda kullanılmaya başlanan plastik kullanımı özellikle kullan at kültürüyle birlikte kontrol altında tutulması zor bir hale geldi. Tam da bu noktada ilk kez Batı Avustralya’da küçük bir katılımcıyla başlayan Plastiksiz Temmuz hareketi farkındalık yaratmak amacıyla ilk kez 2011’de başladı. O tarihten beri kâr amacı gütmeden ilerleyen hareket zamanla destekçileri ile büyüyerek farkındalık oluşturmaya devam ediyor.

Peki biz Plastiksiz Temmuz hareketine nasıl destek verebiliriz?

Bu soru çoğunluk tarafından sadece bireysel olarak algılansa da aslında bu alanda çalışan ve içerikler üreten oluşumları takip edebilir, içeriklerinden beslenip çevremizdeki kişilerle paylaşabiliriz.

Peki bu oluşumlar neler?

SuCo

SuCo; 2016 yılından beri Türkiye’de üretilen, tek kullanımlık plastik atığı önlemeyi ve matara kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi hedefleyen, fonksiyonel ve sağlıklı bir su matarası.

suco sürdürülebilir matara

Fotoğraf: This Is Mana

Buğday Derneği

BUĞDAY hareketi, 1990 yılından bu yana yaşamını sürdürürken diğer yaşamlarla uyum içerisinde ve ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayalini besleyerek sürdürdüğü çalışmalarını 12 Ağustos 2002 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında kurumsallaştırma kararı aldı. Buğday, bu hayale ulaşmak için “örnekler oluşturma”, “var olana destek olma” ve “bilginin dolaşımını sağlama” misyonunu üstleniyor.

Fazla Gıda

Fazla Gıda 2015 yılında kurucuları Olcay Silahlı ve Arda Eren’in İklim Eylemi’ne yönelik teknoloji tabanlı bir girişim ile çözüm bulma amacı ile fikir olarak ortaya çıkmıştır. Gıda atığı kaynaklı oluşan karbon salınımı iklim değişikliğine sebep olan karbon salınımının %8’ini oluşturmaktadır. Gıda tedarik zincirinde oluşan gıda atığının 2030 yılına kadar %50 azaltılması için teknoloji tabanlı çözümler oluşturmak amacı ile yola çıkan Fazla Gıda kurucuları, 2016 yılında Fazla Gıda’yı resmi olarak kurarak özel sektörde konu üzerinde farkındalık yaratma çalışmalarına başlamış ve etki odaklı bir girişim olarak 2030 Sürdürülebilir Küresel Hedefleri ’ne dikkat çekmek ve yeni girişimlerin oluşması konusunda örnek oluşturmayı hedeflemiştir.

WWF Market

WWF Market ürünlerinin tasarımını, üretimini ve iletişimini üstlenen Reflect Studio, B-Corp sertifikasına sahip, sürdürülebilirlik ilkelerini merkeze alan bir şirket. Reflect Studio, ürün üretiminin her aşamasında çevre dostu, sertifikalı malzemeler kullanıyor, adil ticaret şartlarını gözetiyor.

Plastic Free July

Plastic Free July®, plastik atıklardan arındırılmış bir dünya görme vizyonumuz doğrultusunda çalışmasına olanak tanıyan Plastic Free Foundation’ın önemli bir girişimidir. 2011’deki mütevazi başlangıçtan itibaren, ödüllü Plastic Free July kampanyası, yıllarca süren sıkı çalışmanın sonucudur.

 

Gelecek nesillere daha yeşil, daha temiz ve daha yaşanılabilir bir Dünya bırakmak için bu tür oluşumların desteklendiği sürdürülebilir bir mücadelede olmamız dileğiyle.

 

Kaynaklar:

https://www.mataramasu.co/pages/hikayemiz

https://www.bugday.org/portal/hakkimizda.php?pid=11

https://wwfmarket.com/pages/wwf-turkiye-x-reflect-studio

https://www.fazlagida.com

https://www.plasticfreejuly.org/about-us/

https://www.thisismana.com/plastiksiz-dolap-10-surdurulebilir-moda-markasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.