Sürdürülebilir Yaşam ve Psikolojik İyi Oluş

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Sürdürülebilir yaşam gün geçtikçe daha fazla insan tarafından tanınıyor ve daha fazla insan kendi hayatına uyarlıyor. Bu yaşam tarzının dünyamıza olan pozitif etkileri kadar, kendi bireysel iyi oluşumuza da birçok pozitif etkisi var. Dünyamız için attığımız her bir adım, kendimiz için de attığımız bir adım haline geliyor. 2020 yılında yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’na (World Happiness Report) göre; sürdürülebilir yaşamı hayatımıza uyarlamak, zihinsel sağlığı geliştirici bir özelliğe sahip.

Sürdürülebilir yaşamın temel amaçlarından biri daha yeşil ve doğa dostu yaşama teşvik etmektir. Modern yaşama doğaya karşı değil ‘doğayla uyumlu’ bir şekilde devam etmek bu açıdan çok önemli. Alışkanlıklarımızı, yaşam alanlarımızı ve tarzlarımızı daha sürdürülebilir bir hale getirebilirsek, sadece dünya için değil kendi psikolojik ve fiziksel sağlığımız için de faydalı şeyler yapabileceğiz.[/vc_column_text][vc_single_image image=”17846″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Çok sayıda araştırma yeşil ve doğal ortamlar ile psikolojik iyi hal arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak yeşil alanlarda vakit geçiren insanların psikolojik sağlığının, yeterince vakit geçirmeyen insanlara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. 

Doğa ile bağlantı kurabildiğimiz yerlerde bulunmanın ve  en az 20 dakika vakit geçirmenin, stres hormonu olan kortizol seviyesini önemli ölçüde düşürdüğü kanıtlanmıştır. Buradaki en önemli faktör stres faktörüdür. Örneğin, işe bisiklete binerek giden insanların psikolojik iyi halinin, özel araçla işe gidip trafikte kalarak yoğun stres yaşayan insanlara göre daha yüksek olduğu da gözlemlenmiştir. Bunun gibi sürdürülebilir alışkanlıklar edinmek, yaşam ortamlarına da doğadan parçalar eklemek stresi azaltarak psikolojik iyi oluşu destekleyecektir.

Klinik Psikolog  Dr. Brian Wind’a göre, sürdürülebilir bir yaşam tarzı sürdürmek, depresyonu ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Ekonomik koşullar ve sosyal statüler ne olursa olsun, doğaya düzenli erişimi olan bireylerin depresyon, anksiyete geliştirme riski, olmayanlara göre çok daha düşüktür. Dikkat eksikliği olan çocuklarla yapılan araştırmalar, semptomlarının ‘yeşil oyun’ sonrasında belirgin şekilde azaldığını ve sürekli bir ‘doğa terapisi’ sürecinin hem akademik performanslarını hem de yaşam kalitelerini büyük ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir.[/vc_column_text][vc_column_text]İnsanların psikolojik sağlığını etkileyen tek unsur iklim değişikliğinin dünyadaki olumsuz etkilerini anlatan bilgiler değildir. İklim değişikliği havadan, ekonomiye birçok alanda olumsuz etkilere sebep olduğundan, psikolojik olarak da birçok açıdan etkilemektedir.

Hava Kirliliği: Temiz olmayan hava koşulları, kalp ve akciğer rahatsızlıklarına sebep olmasının yanında; depresyon, anksiyete ve bunama gibi bazı psikolojik rahatsızlıklara da sebep olmaktadır. University College London tarafından yürütülen bir araştırma, hava kirliliğinin milyonlarca yeni depresyon vakasına sebep olabileceğini ortaya çıkardı. Bu sonuç; hava kirliliğinin, dünyanın her yerindeki bireyleri daha kişisel bir düzeyde etkileyen bir sorun olduğu göstererek, sürdürülebilir bir şekilde yaşamayı daha da teşvik etmektedir.

Kurşun: Kurşun, sinir sistemini olumsuz etkileyen zehirli bir ağır metaldir. Çocuklarda davranış bozukluklarına ve öğrenme problemlerine sebep olabilmektedir.

Kentleşme: Ağaçlandırmanın ve parkların azaldığı modern kentleşmeler, doğadan izolasyonu arttırmakta, psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.[/vc_column_text][vc_single_image image=”17848″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]Fotoğraf: This is Mana[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Sürdürülebilir Yaşamı Hayatımıza Uyarladığımızda:

-Farkındalığımız gelişir. Yaşamımızın çevreyi nasıl etkilediği hakkında düşündüğümüzde, attığımız adımların ve duygularımızın daha çok farkında oluruz. Daha iyi olana odaklanmak, iyi düşünmeyi ve yaşamayı da beraberinde getirir.

-Amacı olan bir yaşama sahip oluruz. Sürdürülebilir alışkanlıklarla dünya için daha iyi adımlar atma hedefine sahip olmak, kendimize olan güvenimizi ve öz değerimizi artırabilir. Çevre konusunda farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir yaşamı benimsemek başarı hissi verebilir. Ayrıca çevre bilincine sahip bir topluluğun parçası oluruz. Sosyal etkileşim ve bir gruba ait olma hissi, psikolojik iyi hali olumlu etkiler.

-Fiziksel sağlığımız da olumlu yönde gelişir. Doğada vakit geçirmek, düzenli yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek gibi yeşil aktiviteler, stresi azaltır, uykudan beslenmeye birçok alanda iyileşme sağlar. Zihin ve beden birbirini besler.

Ekolojik sorunların dünya çapındaki etkilerini gözle görebildiğimiz bu günlerde, bireysel etkilerini gözden kaçırmamalı, kendi sesimizi dinlemeli ve bize iyi gelenin farkında olmalıyız. Yeşilin değerinin bilindiği, çok yeşil sağlıklı günlere.

 

 

Kaynaklar:

https://happiness-report.s3.amazonaws.com/2020/WHR20_Ch6.pdf 

https://earth911.com/living-well-being/can-going-green-improve-your-mental-health/#:~:text=Sustainable%20living%20improves%20mindfulness.,focus%20better%20and%20ruminate%20less.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/aug/13/climate-crisis-mental-health-environmental-anguish 

https://www.shoutoutuk.org/2020/08/11/how-sustainable-living-is-linked-to-our-wellbeing/ 

https://wearesololiving.com/sustainable-living-improve-wellbeing/

http://sustainability.umich.edu/news/connecting-well-being-and-sustainability 

https://sustainablelivingassociation.org/the-nature-of-wellbeing-the-link-between-sustainable-living-and-mental-health/ 

https://solhliving.com/surdurulebilir-yasam-tarzinin-mutluluga-katkisi/ [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.