Yola Çıkıştan Eve Dönene Dek Çevre Dostu Tatil

sürdürülebilirlik

Pandemi süresince hayalini kurduğumuz tatil dönemi sonunda geldi. Aşılanmanın da artmasıyla beraber gönlümüz rahat bir şekilde rotalar oluşturabiliyoruz.

Pandemide birçok insan sürdürülebilirlik, doğa dostu, etik üretim, adil ticaret, yerel üreticiler gibi kavramlar hakkında daha fazla fikir sahibi oldu. Haliyle satın alınacak ürün, hizmet vb. her şey daha fazla sorgulanmaya başlandı. İklim değişikliği ve doğal kaynakları koruma bilincinin artmasıyla, aslında var olan ekoturizm kavramı bir trend olarak yeniden gündeme geldi.

Peki ekoturizm nedir?

Karbon ayak izini düşük tut, yerel toplulukları destekle, çevreye zarar verme!

Nasıl yani? Nerden başlanmalı?

Seyahat ederken de halihazırda gelişen alışkanlıklarını bir kenara bırakmak yerine tatil planlarına dahil edebilirsin. Planlamanı yaparken nereye gittiğin, yanında neler götürdüğün, nasıl gitmeye karar verdiğin dahil olmak üzere; tatilini daha sürdürülebilir kılmak mümkün. Senin için yola çıkıştan, eve dönene dek çevre dostu tatil adımlarını derledik.

 

Sürdürülebilirlik

Fotoğraf: This Is Mana

 

YOLA ÇIKIŞ

1- Evindeki fişleri çek. İster hafta sonu, ister iki haftalık bir gezi olsun; seyahat için evinden ayrılmadan önce evindeki her şeyin fişini çek. Bir şey kullanmasan bile, prize takılı olduğunda şebekeden enerji sızar.

2- “Uçuş Utancı” İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in seyahat sözlüğüne eklediği bu kavram zorunda kalmadıkça uçak kullanmamayı hedefliyor. Zorunda kaldıysak da bunu daha yeşil hale getirmek mümkün. Yapılan araştırmalara göre emisyonların çoğu uçuşlardan çok, iniş-kalkışlardan kaynaklanıyor; kesintisiz (aktarmasız) uçmak bir başlangıç olabilir. Gündüz uçuşları gece yapılan uçuşlara göre daha az karbon salınımı yapıyor. Yapacağın uçuş sırasındaki karbon ayak izini hesaplamak için buraya tıklayabilir, çevreye duyarlı projelere destek olabilirsin. Son olarak; daha küçük ve hafif bir çanta, uçakla yaptığın yolculukta daha az yakıt kullanılacağı anlamına geliyor.

3- Trenler uçaklara oranla 10 kat daha az karbon salınımı yapıyor. Üstelik bu yolculuklarda manzaraların ve gidilen yerlerin tadına varmak, lokaller ile etkileşime girmek gibi daha gerçek deneyimler yaşama fırsatı doğuyor.

4- Trenler gibi, küçük teknelerin de karbon salınımı çok daha düşük. Örneğin, motorlu bir tekneye binmek yerine yelken aç. Hem çevre dostu, hem de hala normalleşme çekincesi olanların tercih edebileceği türden bir ulaşım ve konaklama seçeneği.

 

ÇANTA HAZIRLAMA

 • Bez çantanı, matara ve termosunu yanına almayı unutma. Ya da içeceklerini mekanda cam bardakla içmek istersin, kim bilir?
 • Yükünü de hafifletmek adına, yanına birbiriyle çok fazla kombin oluşturabileceğin parçalar seç. Bu konuda Dilruba’nın blogdaki 5 Adımda Kapsül Dolap adlı yazısını inceleyebilirsin.
 • Nasılsa orda marketten alırım diye düşünme; çevre dostu banyo ve kişisel bakım malzemeleri çantada çok az yer kaplıyor bizden söylemesi.
 • Çevre dostu güneş koruyucular tercih et. Yapılan bazı araştırmalara göre güneş kremlerinin içerdiği maddeler, balıkların ölümüne yol açabiliyor. Her yıl 14 bin ton güneş kremi sulara veya denize karışıyor. Özellikle kimyasal içerikli güneş koruyucularda, UVA ışınlarını bertaraf etmek için kullanılan sentetik bileşenler, doğal yaşama zarar veriyor.
 • Sahilde soğuk bir içecek yanında canın patates kızartması çekebilir. İtiraf et; hepimiz o gönderilen plastik çatal yerine parmaklarımızı kullanıyoruz, hazır yanımızda kolonyalar da var. Yok ben rahat edemem diyorsan Ekolojik Dönüşüm’ün kaşık çatal setini çantana ekleyebilirsin.
 • Ek olarak; sigara alışkanlığından vazgeçemiyorsan yanına evdeki küçük bir teneke ilaç kutusunu alıp izmaritleri çöp görene kadar içinde biriktirmen, başlangıçta küçük gözüken etkili bir hareketin başlangıcı olabilir.

 

Tatil

Fotoğraf: This Is Mana

 

EKOLOJİK OTEL VE TATİL KÖYLERİNDE KONAKLAMA

 • Eko oteller, tedarik zincirlerini yerel ürünler üzerine kurar. Çalışanları yerel halktan tercih edilir ve eğitim öğretim fırsatı sunulur, doğa dostu ürünler kullanılır.
 • Restoran tercih ederken sebze ve meyveleri ya da baharatları nereden alıyor, kendi üretiyor mu? Et başta olmak üzere gıdaların taşınması, nakliyesi de karbon emisyonunu artırıyor. Yerel gıda/ürünler satın almak, kimsenin oraya ulaştırmak için ülkenin dört bir yanına gitmesi gerekmediği anlamına gelir. Yerel ürünleri satın almak veya yemek de yerel işletmeleri teşvik eder.
 • Alışveriş yapman gerekirse yerel dükkanları ve üreticileri bul.
 • Rehberle gezmen gerekiyorsa; yerel rehber tut, bisiklet kirala ya da yürü. Acelen ne ki, yeterince oturmadık mı? Keşfet.
 • Hayvanların kullanıldığı etkinliklerde hayvan sömürüsünün farkında ol. Ekoturizm, hayvanlara yapılan işkenceyi desteklemez. Vahşi hayvanları görmek istiyorsan barınakları ziyaret edebilirsin.
 • İz bırakma. Geride bırakman gereken tek şey ayak izlerin. Çoğu eko-gezgin bunu bir adım daha ileri götürüyor ve her birimizin ziyaret ettiğimiz yeri bulduğumuz zamandan daha iyi terk etmemizi öneriyor. Bu, sahilde veya ormanda gördüğün birkaç parça çöpü alıp çöp konteynırlarına atmak olabilir, böylece denize veya okyanusa karışmaz.
 • İncelik olsun diye işletme sahibine bir hediye bırakmak istersen ve kendi yapabildiğin bir hediyelik eşya yoksa üzülme, bir gün gönüllü çalışmaya ne dersin?

Öneri: Dünyadaki ilk gönüllü turizmi ve kırsal turizm kuruluşlarından WWOOF ve Buğday Derneği tarafından kurulan TaTuTa projesine de bir bak deriz.

 

SU AYAK İZİNİ AZALT

Satın aldıklarımıza, duş sürelerimize, yediklerimize ve çöpe attıklarımıza dikkat ederek; kullanmayacağımız ürünleri almayarak, yemek israf etmeyerek, daha minimal tercihler yaparak karbon ve su ayak izimizi azaltabiliriz.

Olabildiğince atıksız, karbon ayak izini düşüren, çevre dostu enerjiler kullanan, su tüketimini azaltan, tamamen çözünebilir ve doğaya karışabilir malzeme ve mimari kullanan, doğa dostu çözümler üreten, çevreye duyarlı ekolojik ve yeşil deneyimler sunan ulaşım, konaklama, yeme içme ve seyahat servis sağlayıcılarına daha fazla ulaşabilmek ümidiyle, hoşça kal!

 

Kaynaklar:

http://www.ekoturizmdernegi.org/ekotur.asp

https://wwoofturkey.org 

https://thisismana.com/az-parca-cok-gorunum-5-adimda-kapsul-dolap/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.